Час ПО-2019 за ИТ занимања

СПИСАК ГИМНАЗИЈА *** које имају одобрење МПНТР за упис ученика надарених за информатику и рачунарство.

1. Прва београдска гимназија, Београд
  2. Гимназија “Патријарх Павле“, Београд
  3. Гимназија „Свети Сава“, Београд
  4. Осма београдска гимназија, Београд
  5. Земунска гимназија, Београд
  6. Шеста београдска гимназија, Београд
  7. Девета београдска гимназија, Београд, ново
  8. Седма београдска гимназија, Београд, ново
  9. Пета београдска гимназија, Београд, ново

Пријава се врши у школи за коју конкуришете, од 10.маја до 17.маја 2019. (9:00-14:00 часова).

За упис у одељење које остварује наставни план и програм за гимназију за ученике са посебним способностима за рачунарство и информатику, кандидат полаже пријемни испит на коме решава тест из математике. На пријемном испиту задаци ће бити средњег и напредног нивоа, а за припрему  се могу  користити збирке задатака за припрему завршног испита.

Пријемни испит се полаже у недељу,02. јуна 2019.године.
(Ученици ће до тог датума добити уписне шифре)

http://www.mpn.gov.rs/gimnazije-specijalizovana-it-odeljenja/ je сајт на коме се могу наћи ближе информације о упису, пробни тест и слично.

*** ЗА ВИШЕ ИНФОРМАЦИЈА УЧЕНИЦИ СЕ МОГУ ОБРАТИТИ  ГИМНАЗИЈАМА ***

У уторак, 09.априла 2019. у дигиталној учионици- кабинету информатике и рачунарства по други пут одржана је професионална оријентација (ПО) за занимања из области информационих технологија (ИТ).

Час ПО је организован за ученике седмог и осмог разреда, који су показали интересовање за ИТ (у оквиру школских активности предвиђених планом професионалне оријентације, путем анкете).

И ове године смо имали част да из прве руке чујемо о атрактивним занимањима из области ИТ, од родитеља наших ученика. Гостујући, родитељи Миловановић Драган и Богданоски Борис, потрудили су се поново, да тему прилагоде узрасту наших ученика и на забаван начин представе послове из области ИТ. Било је пуно речи и о начинима за стицање неопходних знања, вештина и ставова, како би се заинтересовани ученици једног дана могли бавити овим занимањима, кроз дискусију и одговоре на питања, описиван је и начин рада, која знања и вештине поред информатичких су неопходне: како се праве тимови и како да успешно сарађују у оквиру тима? (тимски или индивидуални рад?), колико ова занимања доносе на личном плану, за оне који воле индивидуални рад и замишљају себе како ће моћи да раде од куће?…

Као гости на представљању средњих школа и гимназија које образују за ИТ занимања представиљена је Рачунарска гимназија из Београда, са којом имамо одличну сарадњу (такмичења, обуке) и већ неколико година учествујемо у њиховом пројекту „IT Girls“

Због занимања који је дискусија гостију и ученика покренула, договорен је други део ПО и како да ученици прате Конкурс за упис у средње школе за школску 2019/2020, Тада ћемо имати ближе информације о броју слободних места, родитељи су предложили да позову још неке школе да се представе.

Подељени су материјали, а очекујемо на следећем часу ПО и Средњу школу за ИТ– „ITHS“ из Београда.