НОВИНАРСКА СЕКЦИЈА „ШКОЛСКА КРСТАРИЦА“

Ученици наше школе на Сајму књига, октобар 2019.

Репортажа о Сајму књига

И овог октобра посетили смо Сајам књига. Неколико ученика и ја смо ишли у посету у организацији школе. Водиле су нас моја разредна Вера Поледица и библиотекарка Божанка Станишић.
Тог дана смо изашли са последња два часа и аутобусом се запутили на сајам. Кад смо стигли, сачекали смо да наставници купе карте и отишли смо у највећу халу. Ту је већ било веома много одраслих, али и деце из основних и средњих школа. Тамо је било много лепо украшених штандова и на сваком од њих је било безброј књига. Обишли смо две хале: једну мању и ону највећу, у којој је било и највише излагача. Највише смо се задржали код највећих штандова, а то су били Лагуна, Делфи и Вулкан. Све књиге су биле на снижењу. Ја сам то искористила и купила три које су ми привукле пажњу. Пошто волим Харија Потера, купила сам други и трећи део омиљеног романа. Последња књига коју сам купила се зове „Све моје глупости“ писца Градимира Стојковића. После ове шетње и разгледања, купили смо сладолед, иако је напољу било хладно.
Моји утисци са сајма су веома лепи. Желела бих да га следеће године опет посетим.

Алиса Голеш VI-2

Посета позоришту

Представа „Зидање Скадра“

Датума 18.10.2018 ученици V разреда посетили су позориште ,,Битеф’’ да би гледали интерактивну представу ,,Зидање Скадра.’’ У овој представи гледаоци су могли да учествују и да мењају ток представе. Позориште ,,Битеф’’ познато је по својим годишњим организованим представама.
Представа је почела уласком глумаца на сцену где су нам се обратили као да смо њихови ученици. Наш задатак био је да записујемо догађаје из представе да бисмо могли да учествујемо и да одговарамо на питања која нам глумци постављају. Представа је била веома слична оригиналној песми, сем што су глумци прекидали да би нам објаснили непознате речи. На крају представе се испоставило да је представу гледала позната писатељица Јасминка Петровић. Са њом су се сликала скоро сва деца V разреда која су читала њене књиге. После сликања са Јасминком Петровић деца су хтела да напишу у књигу утисака своје доживљаје са представе. У аутобусу деца V разреда коментарисала су међусобно представу и саму песму.

Душан Шварц, Гала Илић и Ника Илић

Представа „Велики одмор“

Седмог децембра су ученици шестог и седмог разреда посетили позориште ,,Душко Радовић“. Гледали смо представу ,,Велики одмор“. Одељења су се окупљала у школском дворишту у 7:15. Аутобус је брзо дошао и сви смо потрчали ка њему. Kад смо сели на своја места девојчице и дечаци су почели да певају, убрзо се музика орила аутобусом.
За кратко време стигли смо до позоришта. Деца су се дивила прелепом и пространом позоришту ,,Душко Радовић“. Ушавши у велику дворану испред нас се указала мала бина. На њој су се налазили свакакви реквизити, који су представљали школску учионицу. Угасише се светла и на бину изађоше занимљиви глумци. Звоно је зазвонило и почели су да намештају клупе, док се једна глумица облачила у наставничко одело. Kад је завршила, залупила је дневником о сто и повикала:,, Тишина!“ Ужурбано, остали су кренули су ка својим местима. Затим их је наставница пропитивала лектиру ,,Орлови рано лете“. Један по један излазили су и пред свима цитали препричану лектиру. Један је на шаљиви начин прочитао, док је други реповао. Следећа глумица глумила је наставницу енглеског. Она је великим корацима прошла кроз учионицу и поделила папириће. На њима се налазио текст на енглеском. Рекла им је да треба да прочитају и преведу текст. Kренула је од стола до стола и прозивала ученике. Нико од њих није знао, па су уз наставничину помоћ успели. Чим се звоно огласило, остали су певали о томе шта би били кад порасту. Почео је час музичког. Наставник је имао луду фризуру, носио је наочаре и у десној руци је држао гитару. Након што су отпевали једну песму, наставник их је замолио да напишу сопствену. Прозвао је девојку која најлепше пева. Она је певала песму о пљугама. Kад је завршила, незадовољан, наставник је прозвао другог ученика. Он није знао да састави песму, те су сви заједно певали песму са прошлог часа. Kад се звоно опет огласило, сви су се спремили да дочекају наставницу историје. Наставница им је дала задатак да се поделе у две групе, Четнике и Партизане. Поставила им је питања. Њихови одговори прерасли су у свађу и вику. Звоно је зазвонило и прекинуло њихову препирку. Сви су узели телефоне и изашли напоље. Један глумац остао је последњи и певао о томе како, ако не учимо на време, можемо имати проблеме у будућности. Узео је своје ствари и изашао из учионице. Десет секунди касније сви глумци и глумице појавили су се на бини.У том тренутку упалило се светло и за час нас ослепело. Наступио је гласан аплауз и они су се поклонили.
При изласку из позоришта осетили смо зимски ветар по образима. Аутобус нас је одвезао назад до школског дворишта, где смо се опростили са разредном и запутили се кућама. Представа је била веома занимљива и једва чекамо да опет посетимо позориште
Андреа Ђорђевић и Јана Коловић VI-1