Историјске занимације са професором Предрагом Марковићем

Гост школе:

проф. др  Предраг Ј. Марковић

Историјске занимације

На Дан победе – 9. мај, посетио нас је угледни историчар проф. др Предраг J. Марковић, бивши ђак наше школе, који је ученицима одржао предавање „Историјске занимације“. Кабинет историје био је премали да прими све заинтересоване ученика од 5. до 8. разреда који су постављали бројна питања у вези историјских догађаја и процеса различитих епоха и периода.

Професор Марковић нам је говорио о значају борбе против фашизма, зашто је важно славити  9. мај, као и о вредностима које треба неговати. Објаснио нам је да историју уписао зато што сматра да је реч о занимљивој причи, састављеној од многих и веома интересантних догађаја, као и да му се највише допада доба Лепенског вира и Винчанске културе јер је то јединствени период мира у историји људске цивилизације који је трајао око 2.000 година. Као најзначајнију личност из српске историје издвојио је деспота Стефана Лазаревића, веома образованог човека који је поново изградио српску државу, као и кнеза Михајла Обреновић који је у случају да је владао дуже могао да уради много за своју државу и који је једини владар који је умро због љубави. Професор је говорио и о нововековним српским династијама, Карађорђевићима и Обреновићима и о тешкоћама рађања нове државе.

Ученици осмог разреда су имали прегршт питања везаних за Други светски рат, од напада на Југославију, могућности опстанка Краљевине Југославије у случају да је краљ Александар остао жив, Априлског рата, ужасних злочина у Јасеновцу и стварању НДХ, понашања Немаца у окупираној Србији до питања зашто се дуго чекало на отварање другог фронта од стране савезника.

Крај предавања ученици су дочеклаи великим аплаузум уз обећање професора Предраг Ј. Марковић да ће се поново посетити своју основну школу.

На питање како им се допало предавање, готово сви ученици су одговорили да би професора Марковића могли да слушају цео дан!

Историјске занимације са професором Предрагом Марковићем- ИНТЕРВЈУ

Почетком маја ученици наше школе имали су прилику да уживају у предавању Историјске занимације, које је одржао наш чувени историчар професор Предраг Марковић. Након предавања чланови новинарске секције су му поставили неколико занимљивих питања :

Теодора: Када и зашто сте одлучили да се бавите историјом?
Проф.Предраг: Ја нисам знао тачно шта да упишем, али један мој рођак који је био много паметан човек ми је рекао да је то добра школа.

Калина: Како бисте објаснили ученицима зашто је важно познавати историју?
Проф. Предраг: Важно је познавати историју да  бисте научили да критички посматрате људе и догађаје. Значи да препознате лаж и истину. То је најважније у историји, да препознате шта је прави догађај, шта је пропаганда, шта су лажне идеје, шта су праве.

Теодора: Која цивилизација и због чега Вам је најзанимљивија?
Проф. Предраг: Најзанимљивија је ова данашња зато што њу најбоље познајем и она је супер. Имате лекове, храну, нико не умире од глади.

Калина: Ко је српска историјска личности којој се дивите?
Проф. Предраг: Деспот Стефан Лазаревић!

Теодора: Ко су, по вашем мишљењу, великани данашњице, који ће ући у историју?
Проф. Предраг: Великани данашњице? Папа Фрања! Он је променио начин  мишљења цркве, онда Ангела Меркел, можда Путин…

Калина: Да можете да се телепортујете, у који историјски период бисте се вратили?
Проф. Предраг: Ни у један! Не бих могао да живим без зубара и доктора, који имају лек за успављивање.

Теодора: Како би гласила порука будућим генерацијама, коју бисте закопали у временску капсулу?
Проф. Предраг: Читајте књиге и учите језике и радите вежбе!

Калина: Били сте ђак наше школе, да ли можете да се сетите неког тенутка из основне школе који Вам је остао у сећању или Вам је био посебно занимљив?

Проф. Предраг: Скоро цело детињство ми се врти око наше школе. Прва велика пријатељства и симпатије, али и разочарања, страхови и понижења … те године су ме направиле оваквим човеком.

Калина: Хвала Вам на издвојеном времену!

Калина Ђурић и Теодора Лалић V-2